BEYNƏLXALQ ƏLAQƏLƏR ŞÖBƏSİ
Beynəlxalq əlaqələr şöbəsi 2007-ci ildə yaradılmışdır. Şöbə Milli Aviasiya Akademiyasının beynəlxalq əlaqələrini genişləndirmək, eyni zamanda dünyanın bir sıra nüfuzlu təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın səmərəli inkişafını təşkil etməklə onun beynəlxalq təhsil sisteminə inteqrasiyasını həyata keçirir.
Şöbənin əsas vəzifələri:
- Dünyanın aparıcı ali məktəbləri, elm və tədris mərkəzləri ilə əməkdaşlıq;
- Aviasiya sahəsi üzrə beynəlxalq tədris mərkəzləri ilə tədris-metodiki, elmi-tədqiqat işləri üzrə qarşılıqlı mübadilələr;
- Təhsil proqramlarının beynəlxalq standartların tələblərinə uyğunlaşdırılması;
- Aparıcı təlim-tədris mərkəzlərində professor-müəllim heyətinin və təlimatçıların ixtisaslarının artırılması;
- Beynəlxalq konfrans, konqres, simpozium və seminarlarda iştirak;
- Xarici dövlətlərin elmi jurnallarında məqalələrin nəşr edilməsi;
- Beynəlxalq proqramlarda iştirak və s.
- Xarici tələbələrin tədris prosesi və sənədlərinin qaydaya salınması (qeydiyyat və s.) məsələlərinin həll edilməsi;
- MAA-ya gələn xarici müəllimlərin, inzibati işçilərin və tələbələrin məlumat bazasının yaradılması;
Beynəlxalq Proqramlar çərçivəsində MAA aşağıdakı Qrant layihələrində iştirak etmişdir.
“IEMAST” “Sənaye ekologiyası üzrə müasir magistr təhsil sisteminin yaradılması” (517346-TEMPUS-1-2011-1-SE-TEMPUS-JPCR) layihəsi çərçivəsində MAA-da yeni magistr proqramı işlənib hazırlanmışdır. Proqram çərçivəsində Kral Texniki Universiteti (Stokholm) və Kataloniya Politexnik Universiteti (Barselona) ilə sıx əlaqələr yaradılmışdır. Layihə çərçivəsində Avropa standartlarına uyğun “Sənaye ekologiyası” laboratoriyası qurulmuş, 3 metodiki vəsait çap edilmişdir.
“Enerji səmərəliliyi sahəsində tədrisin inkişaf etdirilməsi üçün təlim şəbəkəsinin yaradılması” (530379 – TEMPUS – 1-2012-1-LV-TEMPUS-JPCR) Qrant Layihəsində MAA-nın Ümumi və tətbiqi fizika, Uçuş aparatları və aviasiya mühərrikləri, Aerokosmik cihazlar kafedraları kitabların yazılmasında və yeni Avropa standartlarına uyğun laboratoriyanın qurulmasında iştirak etmişdir. Layihə çərçivəsində bir monoqrafiya və bir metodiki vəsait çap edilmişdir.
Tempus proqramı çərçivəsində “Peşəkar məqsədlər üçün İngilis dili təhsili” (FLEPP) layihəsi MAA-da pilot-dispetçer radiomübadiləsi otaqlarının, dərsliklərin yazılmasını, müəllimlərin təcrübə keçməsini və İngiltərə aviasiya universitetləri ilə məsafədən tədris kurslarının təşkil edilməsini nəzərdə tutmuşdur. Layihə müddətində 2 metodiki vəsait çap olunmuşdur.
Tempus proqramı çərçivəsində qazanılmış SESREMO layihəsi (“Ekosistemin monitorinqi üçün aerokosmik əsaslarla məsafədən zondlama sahəsində təhsilin təkmilləşdirilməsi”) üzrə MAA-da yeni magistr proqramı işlənib hazırlanmışdır. Proqram çərçivəsində Tventi Universiteti (Hollandiya) və Berlin Texniki Universiteti (Almaniya) ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri yaradılmışdır. Həmçinin layihənin nəticəsi olaraq yeni laboratoriya qurulmuş, 3 metodiki vəsait və 1 atlas nəşr edilmişdir.
DAAD proqramı çərçivəsində qazanılmış “Study visit” layihəsinə əsasən MAA-da Uçuş mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan 10 tələbə Almaniyanın 13 Texniki Universitetində və Aviasiya üzrə elmi-texniki mərkəzlərində təhsil sistemi ilə yaxından tanış olmuş və praktiki məşğələlər keçmişdir.
Eyni zamanda, DAAD proqramı çərçivəsində MAA-nın professor-müəllim heyətinin, doktorantlarının fərdi layihələrdə iştirakı da təmin edilmişdir.
MAA-da Rusiya Federasiyası, Belarusiya, Türkiyə və Gürcüstan Respublikalarından olan əcnəbi tələbələr də təhsil alır.

DEPARTMENT OF INTERNATIONAL RELATIONS
The Department of International Relations was established in 2007. The Department carries out the integration of the National Aviation Academy into the international education system by expanding international relations and at the same time organizing the effective development of cooperation with prestigious educational institutions around the world.
The main tasks facing the Department:
- Cooperation with the world's leading universities, science and education centres;
- Mutual exchanges conducted between educational and methodological, scientific and research centers in the field of aviation;
- Adaptation of educational programs to the requirements of international standards;
- Professional development of Teaching Staff and Instructors in leading training centres;
- Participation in international conferences, congresses, symposiums and seminars;
- Publication of articles in foreign scientific journals;
- Participation in international programs, and etc.
- Resolving issues of regulation (registration, etc.) of documents in the educational process of foreign students;
- Creating a database of foreign teachers, administrative staff and students coming to the NAA;
As part of the International Programs, NAA has participated in the following Grant Projects.
A new Master's program has been developed at the National Aviation Academy within the framework of the IEMAST project "Creation of a Modern Master's Education System in Industrial Ecology" (517346-TEMPUS-1-2011-1-SE-TEMPUS-JPCR). The Program has established close relations with the Royal Technical University (Stockholm) and the Polytechnic University of Catalonia (Barcelona). Within the framework of the project, a laboratory "Industrial Ecology" in accordance with European standards was established, 3 handbooks were published.
In the Grant Project "Creation of a training network for the development of energy efficiency education" (530379 – TEMPUS – 1-2012-1-LV-TEMPUS-JPCR), the NAA departments of General and Applied Physics, Aircraft and Aircraft Engines, Aerospace Instruments participated in writing books and establishing a laboratory in accordance with new European standards. A monograph and a handbook were published within the project.
As part of the Tempus program, The Foreign Languages Education for Professional Purposes (FLEPP) Project has organized pilot-dispatcher radio exchange rooms, textbook writing, teacher internships, and distance learning courses with English aviation universities. During the project 2 handbooks were published.
A new Master's Program has been developed at the NAA for the SESREMO project (“Improving Aerospace-Based Remote Sensing Education for Ecosystem Monitoring”) gained under the Tempus Program. Within the framework of the £Program, close cooperation has been established with the University of Twente (Netherlands) and the Technical University of Berlin (Germany). Also, as a result of the Project, a new laboratory was established, 3 handbooks and 1 atlas were published.
Based on the DAAD "Study visit" Project, 10 students passing through training in Flight Engineering at the NAA got acquainted with the education system at 13 Technical Universities and Aviation Scientific and Technical Centres located in Germany and took practical classes.
Concurrently, within the framework of the DAAD program, the participation of the NAA faculty and doctoral students in individual projects was provided.
Foreign students from the Russian Federation, Belarus, Turkey and Georgia are also studying in the NAA.