Milli Aviasiya Akademiyasının tələbələri Respublika Hüquq Olimpiadasının qalibi olublar.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 20 illiyinə həsr edilmiş “Respublika Hüquq Olimpiadası” təşkil olunub.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümü ərəfəsində keçirilən Olimpiada bu formatda hüququn bütün əsas sahələrini əhatə edən Olimpiada olaraq respublikamızda ilk dəfə keçirilib.
Respublika Hüquq Olimpiadasının açılış mərasimində çıxış edən BDU-nun Hüquq fakültəsinin dekanı Zaur Əliyev, Heydər Əliyev Fondunun 20 illiyinə həsr edilmiş və ölkəmizdə ilk dəfə keçirilən Olimpiadanın Ulu Öndərin anadan olmasının 101-ci ildönümü ərəfəsində keçirilməsinin xüsusi əhəmiyyətini vurğulayaraq, hüquq islahatlarının banisinin məhz xalqımızın Ümummilli Lideri olduğunu qeyd etmişdir. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin bugünkü uğurların və qələbələrin möhkəm təməlini qoyduğunu xüsusi vurğulayan dekan, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə qəhrəman Azərbaycan ordusunun qısa müddət ərzində işğal altında olan torpaqları azad etdiyini, bu gün bilavasitə Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi altında böyük quruculuq və abadlıq işlərinin həyata keçirildiyini bildirib.
“Ulu Öndərimizin adını daşıyan Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasından 20 il ötür. Fond Ümummilli Liderimizin adını ləyaqətlə daşıyır, onun xeyirxahlıq missiyasını Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi altında uğurla davam etdirir. 20 il ərzində Mehriban xanımın rəhbərliyi altında Heydər Əliyev Fondu çox böyük işlər görüb, böyük layihələr həyata keçirib. Heydər Əliyev Fondunun əsas istiqamətlərindən biri də məhz təhsilin inkişafı, təhsilin dəstəklənməsidir. Bu illər ərzində Fond tərəfindən yüzlərlə məktəb tikilib. Ən ucqar dağ kəndlərində belə yeni texnologiyalarla təchiz olunmuş məktəb və bağçalar istifadəyə verilib. Eyni zamanda Heydər Əliyev Fondu fəal şəkildə gəncləri dəstəkləyib. Yüzlərlə gəncimiz məhz Fondun dəstəyi ilə müxtəlif xarici ölkələrdə nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil alaraq peşəkar mütəxəssis kimi formalaşıb. Bu gün həmin şəxslər öz Vətəninə xidmət edir. Bir daha Heydər Əliyev Fondunun rəhbərliyinə öz təşəkkürümü bildirirəm”, – deyə dekan Zaur Əliyev qeyd edib.
Olimpiadanın açılış mərasimində Vəkillər Kollegiyasının İxtisas komissiyasının sədri Turqay Hüseynov, Kollegiyanın üzvləri, Gənclər Fondunun icraçı direktoru vəzifəsini icra edən Qədir Xəlilov, Ədliyyə Nazirliyinin idarə rəisi Aynur Sabitova, müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak ediblər.
Münsiflər heyətinin tərkibi – Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının üzvləri Ruslan Vəliyev, Sevinc Əliyeva və Rəşad Səfərov iştirakçılara təqdim edilib.
Olimpiadada hər komandada 5 nəfər olmaqla, 7 komanda (Milli Aviasiya Akademiyası, Bakı Dövlət Universiteti, ADA Universiteti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyası, Polis Akademiyası, Naxçıvan Dövlət Universiteti) şəklində hüquqşünaslıq ixtisası üzrə bakalavr səviyyəsində təhsil alan tələbələr iştirak etmişlər. Olimpiada 2 mərhələdən ibarət olmuşdur. 1-ci mərhələdə komandalar hüququn əsas sahələri (beynəlxalq hüquq, konstitusiya hüququ, cinayət hüququ və mülki hüquq) üzrə sualları cavanlandırmışlar. Ümumi nəticəsi yüksək olan 4 komanda (Bakı Dövlət Universiteti, Polis Akademiyası, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Milli Aviasiya Akademiyası) 2-ci mərhələdə iştirak etməyə haqq qazanıb.
Final mərhələsi olan 2-ci mərhələdə isə təqdim olunan müvafiq hüquq sahələri üzrə kazuslar komandalar tərəfindən həll edilib. Yekunda ən yüksək bal toplayan Milli Aviasiya Akademiyasının komandası münsiflər heyəti tərəfindən qalib elan edilib.
2-ci yeri eyni nəticə ilə Bakı Dövlət Universiteti və Polis Akademiyası komandaları bölüşüb, Dövlət İdarəçilik Akademiyasının komandası isə 3-cü yeri tutub. Respublika Hüquq Olimpiadasında iştirak etmiş komandalar müvafiq hədiyyə, sertifikatlar və diplomlarla mükafatlandırılıb.
Olimpiadanın tərəfdaşları qismində “Mirzəyev və partnyorları” hüquq şirkəti, “Civillex” konsaltinq şirkəti, “Yusif Allahverdiyev və partnyorları” vəkil bürosu, “VLM və partnyorları” hüquq şirkəti, “Vəkil Adəm Məmmədov – hüquqi xidmətlər” hüquq şirkəti çıxış ediblər.

При поддержке юридического факультета Бакинского Государственного Университета (БГУ) была организована «Республиканская Юридическая Олимпиада», посвященная 20-летию начала деятельности Фонда Гейдара Алиева.
Олимпиада, проведенная в преддверии 101-й годовщины со дня рождения Великого Лидера Гейдара Алиева, стала первой в нашей Республике Олимпиадой, которая охватила все основные сферы права в этом формате.
Выступая на церемонии открытия Республиканской юридической олимпиады, декан юридического факультета БГУ Заур Алиев подчеркнул особую важность проведения первой в нашей стране Олимпиады, посвященной 20-летию Фонда Гейдара Алиева и приуроченной к 101-й годовщине со дня рождения великого лидера, а также отметил, что основоположником правовых реформ стал именно Общенациональный Лидер нашего народа. Особо подчеркнув, что Общенациональный Лидер Гейдар Алиев заложил прочный фундамент сегодняшних успехов и побед, декан отметил, что под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего героическая Азербайджанская Армия за короткий срок освободила оккупированные земли, а сегодня под непосредственным руководством Президента Ильхама Алиева и Первого Вице-Президента Мехрибан ханум Алиевой проводятся крупномасштабные работы по строительству и благоустройству
«Прошло 20 лет с начала деятельности Фонда Гейдара Алиева, носящего имя нашего Великого Лидера. Фонд достойно носит имя нашего Общенационального Лидера, успешно продолжает свою благотворительную миссию под руководством Первого Вице-Президента Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиевой. За 20 лет под руководством Мехрибан ханым Фонд Гейдара Алиева проделал большую работу, реализовал большие проекты. Одним из основных направлений Фонда Гейдара Алиева является именно развитие и поддержка образования. За эти годы Фонд построил сотни школ. Даже в самых отдаленных горных селах сданы в эксплуатацию школы и сады, которые оснащены новыми технологиями. Наряду с этим, Фонд Гейдара Алиева оказывал активную поддержку молодежи. Именно при поддержке Фонда сотни наших молодых людей прошли обучение в престижных высших учебных заведениях в различных зарубежных странах, став профессиональными специалистами. Сегодня эти люди служат своей родине. Еще раз выражаю свою благодарность руководству Фонда Гейдара Алиева", - отметил декан Заур Алиев.
В церемонии открытия Олимпиады приняли участие председатель квалификационной комиссии Коллегии Адвокатов Тургай Гусейнов, члены Коллегии, исполняющий обязанности Исполнительного Директора Молодежного Фонда Гадир Халилов, начальник управления Министерства юстиции Айнур Сабитова, профессорско-преподавательский состав и студенты различных высших учебных заведений.
Участникам были представлены лица, входящие в состав жюри: члены Коллегии Адвокатов Азербайджанской Республики Руслан Велиев, Севиндж Алиева и Рашад Сафаров.
В Олимпиаде приняли участие 7 команд, в состав которых вошли по 5 студентов, обучающихся на уровне бакалавра по специальности «Право» (Национальная Академия Авиации, Бакинский Государственный Университет, Университет АДА, Академия Государственного Управления при Президенте Азербайджанской Республики, Академия Государственного Таможенного Комитета, Полицейская Академия, Нахчыванский Государственный Университет). Олимпиада состояла из 2 этапов. На первом этапе команды внесли новизну в вопросы по основным отраслям права (Международное Право, Конституционное Право, Уголовное Право и Гражданское Право). 4 команды с высокими общими результатами (БГУ, Полицейская академия, Академия Государственного Управления при Президенте Азербайджанской Республики, Национальная Академия Авиации (НАА)) получили право на участие во втором этапе.
На 2-м этапе, который стал заключительным, команды решали дела, представленные в соответствующих правовых областях. В итоге жюри признало победителем команду НАА, набравшую наибольшее количество баллов.
Второе место с одинаковым результатом разделили команды БГУ и Полицейской Академии, а команда Академии Государственного Управления заняла 3-е место. Команды, принявшие участие в Республиканской Юридической Олимпиаде, были награждены соответствующими призами, сертификатами и дипломами.
Партнерами Олимпиады выступили юридическая компания «Мирзоев и партнеры», консалтинговая компания “ «Civillex», адвокатское бюро «Юсиф Аллахвердиев и партнеры» , юридическая компания «VLM и партнеры», юридическая компания «Адвокат Адам Мамедов – юридические услуги» .