Azərbaycan Respublikasının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi keçirilmişdir.
Milli Aviasiya Akademiyasının kitabxanası cari ilin 11-15 noyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində (“Baku International Book Fair 2023”) iştirak etmişdir.
Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilmiş sərgidə 11 ölkədən olan 30-dan çox xarici təşkilat, 109 yerli nəşriyyat-poliqrafiya müəssisəsi və universitet kitabxanaları, kitab evləri  iştirak etmişdir. Sərgi çərçivəsində tanınmış şair və yazıçıların, elm adamlarının iştirakı ilə çoxsaylı kitab təqdimatları, imza günləri, seminarlar, həmçinin poeziya saatları keçirilmişdir.
Milli Aviasiya Akademiyasının kitabxanası sərgidə uğurla iştirak etmiş, akademiyamızın stendi geniş ictimai kütlənin diqqətini cəlb etmişdir. MAA-nın kitabxanası üçün ayrılan guşədə fondun siyahısına daxil olan yeni kitablar, dövri nəşrlərimiz və akademiyamız haqqında hazırlanmış videoçarx nümayiş etdirilmişdir. Sərgi ziyarətçilərinə MAA-nın stendindəki nəşrlərlə yanaşı, kitabxananın təqdim etdiyi elektron xidmətlər, beynəlxalq data bazaları haqqında geniş məlumat verilmişdir. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən kitablar böyük marağa səbəb olmuşdur.
13 noyabr tarixində akademiyanın nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mülki Aviasiya Muzeyinin təşkilatçılığı ilə hazırlanan “Heydər Əliyev və Azərbaycan Mülki Aviasiyası-100” kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir. Geniş auditoriyanın marağına səbəb olmuş həmin təqdimatda bir sıra natiqlər çıxış etmişdir. Təqdimatın sonunda iştirakçılara “Heydər Əliyev və Azərbaycan Mülki Aviasiyası-100” kitabı hədiyyə edilmişdir.
MAA-nın tələbələrinin sərgidə iştirakı diqqətdən yayınmamışdır. Həmçinin stendimiz ilə yaxından tanış olan sərgi iştirakçılarına akademiya tərəfindən hədiyyələr təqdim edilmişdir.
Sərgi zamanı müxtəlif mətbuat nümayəndələri stendimiz ilə yaxından tanış olmuş, foto və video görüntülər qeydə almışlar.

Состоялась 9-я Бакинская Международная Книжная Выставка, посвященная 100-летнему юбилею Общенационального Лидера Азербайджанской Республики Гейдара Алиева.
В период с 11 по 15 ноября текущего года библиотека Национальной Академии Авиации принимала участие в работе 9-й Бакинской Международной Книжной Выставки, посвященной 100-летию Общенационального Лидера Гейдара Алиева; организатором данного мероприятия стало Министерство культуры Азербайджанской Республики.
В выставке, состоявшейся в Бакинском Экспоцентре, приняли участие более 30 зарубежных организаций из 11 стран, 109 местных издательско-полиграфических предприятий и университетских библиотек, а также книжных домов. В рамках выставки состоялись многочисленные презентации книг, «подписные дни», семинары с участием известных поэтов и писателей, ученых, а также часы поэзии.
Участие библиотеки Национальной Академии Авиации в выставке прошло успешно, стенд нашей Академии привлек внимание широкой общественности. На стенде, отведенном под библиотеку Национальной Академии Авиации (НАА), были выставлены новые книги, включенные в список Фонда, а также представлены периодические издания НАА и подготовленный видеоролик о нашей Академии. Наряду с публикациями на стенде Национальной Академии Авиации посетителям выставки была предоставлена обширная информация об электронных услугах, предоставляемых библиотекой, а также о международных базах данных. Большой интерес вызвали книги, рассказывающие о жизни и деятельности Общенационального Лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
13 ноября состоялась презентация книги «Гейдар Алиев и гражданская авиация Азербайджана-100», подготовленной Азербайджанским музеем гражданской авиации, функционирующим при Академии. На этой презентации, вызвавшей интерес широкой аудитории, выступил ряд докладчиков. В конце презентации участникам была вручена книга «Гейдар Алиев и гражданская авиация Азербайджана-100».
Участие студентов Национальной Академии Авиации в выставке не осталось незамеченным. Помимо этого, ознакомившимся с нашим стендом участникам выставки были вручены подарки от Академии.
Во время выставки представители различных СМИ ознакомились с нашим стендом, произвели фото- и видеосъемку.