HAVA NƏQLİYYATI FAKÜLTƏSİ
050613 – Hava Nəqliyyatının hərəkətinin təşkili ixtisası hava nəqliyyatının (təyyarələrin, helikopterlərin, planer və dronların) hərəkətinin təşkili, idarə edilməsi və uçuşların aeronaviqasiya məlumatları ilə təmin edilməsi uzrə mütəxəssis hazırlığını nəzərdə tutur. Bu ixtisas çərçivəsində bakalavr hazırlığı 2 istiqamətdə – hava nəqliyyatının hərəkətinin idarəedilməsi və aeronaviqasiya məlumatlarının menecmenti üzrə aparılır.
İxtisas üzrə bakalavr səviyyəsində təhsil alan tələbələr mənimsədikləri biliklərin, bacarıqların və vərdişlərin köməyi ilə hava nəqliyyatının hərəkətinin idarə edilməsi, təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, uçuşların yerinə yetirilməsi və idarə olunması üçün vacib olan aeronaviqasiya məlumatlarının hazırlanması və uçuşların bu məlumatlar ilə təmin edilməsi üçün yüksək ixtisaslı mütəxəssislər kimi formalaşırlar.
050613 – Hava Nəqliyyatının hərəkətinin təşkili ixtisasının təhsil proqramı Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO Doc.10056 və ICAO Doc. 7192 Part E-3), Avropanın Uçuşların Təhlükəsizliyi Agentliyinin (EASA EU-340/2015), Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyinin (AAR-PEL-006-ATC-Licensing-2018)  tələblərinə uyğun hazırlanmışdır.
“Azərbaycan Hava Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin Milli Aviasiya Akademiyasında 050613 – Hava nəqliyyatının hərəkətinin təşkili ixtisasının normativ təhsil müddəti Azərbaycanrus dili bölmələrinin bakalavriat səviyyəsi tələbələri üçün 4 il, ingilis dilində təhsil alan tələbələr üçün 5 il təşkil edir.
050613 - Hava Nəqliyyatının hərəkətinin təşkili ixtisası üzrə tələbələrə aşağıdakı biliklər verilir
Hava nəqliyyatının hərəkətinin idarə edilməsi istiqaməti üzrə
• ali riyaziyyatın və fizikanın fundamental bilikləri
• hesablama və ədədi metodlar
• aviasiya qanunvericiliyi
• uçuş qaydaları, hava nəqliyyatı hərəkətinin idarə edilməsi nəzəriyyəsi
• radiofrazeologiya və radiomübadilənin aparılması qaydaları
• peşəyönümlü ingilis dili
• aviasiya meteorologiyası, naviqasiya, uçuş sxemləri
• hava gəmilərinin uçuş-texniki xarakteristikaları, uçuşların idarə edilməsinin avadanlıqları və sistemləri
• dispetçer xidmətinin simulyatorları
• aerodromlar
• peşəkar mühit, qeyri-normal və qəza halları, insan amili və digər fənlər
Aeronaviqasiya məlumatlarının menecmenti istiqaməti üzrə
• uçuş qaydaları, hava nəqliyyatı hərəkətinin idarəedilməsinin əsasları
• hava gəmilərinin uçuş-texniki xarakteristikaları, avadanlıqlar və sistemlər
• aerodromlar, aeronaviqasiya məlumatlar bazası
• idarəetmə texnologiyaları, koordinasiya üsulları
• məlumat məntəqələri və aeronaviqasiya xəritələrinin tərtibatının əsasları
• xəritələrin, dinamik və statik aeronaviqasiya məlumatlar bazasının işlənməsi və yayımlanması və digər fənlər üzrə müasir biliklərə və praktiki bacarıqlar
Təhsil Proqramını müvəffəqiyyətlə bitirmiş məzunlar yiyələndikləri peşə kompetensiyaları sayəsində müasir hava nəqliyyatı hərəkətinin təşkili və idarəedilməsi, aeronaviqasiya məlumatlarının menecmenti sahələrində çalışacaqlar və müvafiq istiqamət üzrə magistratura təhsilini davam etdirə biləcəklər.
Hava Nəqliyyatının hərəkətinin təşkili ixtisasını müvəffəqiyyətlə bitirmiş məzunlar öz ixtisaslarından başqa muxtəlif təyinatlı sahələrdə, o cumlədən uçuşların təşkili, planlaşdırılması və istehsalı; hava nəqliyyatının hərəkətinin təhlükəsizlik və keyfiyyət sistemi; nəqliyyat loqistikası, nəqliyyat menecmenti; müvafiq ixtisasartırma kurslarından və lisenziyalaşdırma prosesindən sonra kosmik aparatların uçuşunun idarə edilməsi; müvafiq təhsil və elm sferaları üzrə peşə təlimi, peşə təhsili, elmi tədqiqat; ümumi və xüsusi təyinatlı aviasiya sahəsində uyğun peşə fəaliyyətlərini özündə cəmləyən sferalarda yüksək reytinqli vəzifə və peşələrdə çalışmaq imkanına malik olacaqlar.

FACULTY OF AIR TRANSPORT
The specialty of 050613 – Air Traffic Management involves training of specialists to organize, manage and provide flights (aircraft, helicopters, gliders, drones) with air navigation information. The Bachelor degree in this specialty is carried out in 2 directions: air traffic management and aeronautical data management.
The Bachelor degree students specializing in Air Traffic Management, thanks to the acquired knowledge, skills and abilities are formed as highly qualified specialists in the development of aeronautical information necessary for flight and air traffic management, flight safety and the provision of flight with this information.
The curriculum of the specialty of Air Traffic Management – 050613 was developed in accordance with the requirements of the International Civil Aviation Organization (ICAO Doc. 10056 and ICAO Doc. 7192 Part E-3), the European Aviation Safety Agency (EASA EU-340/2015), the State Civil Aviation Agency Aviation of the Republic of Azerbaijan (AAR-PEL). -006-ATC-Licensing-2018).
The normative period of study in the specialty of Air Traffic Management – 050613 at the National Aviation Academy of "Azerbaijan Hava Yollari" is 4 years for Bachelor degree studying in the Azerbaijani and Russian languages, and 5 years for students studying in English.
050613 - Students specializing in Air Traffic Management are provided the knowledge stated below:
In the field of Air Traffic Management
• computational and numerical methods
• aviation legislation
• rules of flight, the theory of air traffic control
• the rules of radio phraseology and radio exchange
• professional English
• aviation meteorology, navigation, flight procedures
• aircraft flight performance, flight instruments and flight control system
• ATC simulator
• aerodromes
• professional environment, abnormal and emergency situations, human factors, etc.
In the field of Aeronautical Data Management
• flight rules, basics of air traffic control
• aircraft performance, equipment and systems
• aerodromes, aeronautical database
• control technology, coordination methods
• the basics of generation of information points and aeronautical charts
• the development and distribution of charts, dynamic and static aeronautical databases, and other subjects
Graduates who have successfully completed the curriculum, thanks to the the acquired professional competencies will be able to work on the organization and management of modern air traffic, aeronautical information and continue their studies in the relevant area of Master level.
Graduates, who have successfully completed the specialty of Air Traffic Management, besides their own area will be able to work in various areas, including flight management, planning and manufacture, safety of air traffic and quality system, transport logistics, transport management, flight control of spacecraft - after completing relevant refresher courses and the licensing process, vocational training, vocational education and research in the relevant fields of education and science, in managerial positions and professions in the areas that combine specialized professional activities in general and special aviation.