3350.01 – Daşınma proseslərinin idarə edilməsi
“Daşıma proseslərinin idarə olunması” – ixtisasının mövzusu: nəqliyyat proseslərində və nəqliyyat-logistika sistemlərindəki qanunauyğunluqların tədqiq olunması, daşıma proseslərinin idarə olunması və təşkil edilməsində mövcud texniki və texnoloji həll yollarının təkmilləşdirilməsi və yenilərinin işlənilməsi.
İxtisasın obyekti
İxtisasın obyekti: nəqliyyat-logistika sistemi, bu sistemin strukturu və müəssisələri, nəqliyyat və informasiya axınları, nəqliyyatda logistika idarəetmə sistemləri, daşıma təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün müxtəlif qurğular.
- Nəqliyyat axınlarını planlaşdırılması, təşkili və idarə olunması
- Nəqliyyat proseslərinin texnologiyası
- Nəqliyyat-logistika sistemlərinin, onların strukturunun və müəssisələrinin inkişafı
- Müxtəlif nəqliyyat növləri arasınadakı qarşılıqlı əlaqə (multimodal və intermodal daşımalar), daşımaların təşkil olunmasında dövlətlərarası əməkdaşlıq
- Nəqliyyat ekspedisiya işləri, logistika və servis
- Hərəkət təhlükəsizliyinin təmin olunması sistemləri və metodologiyaları
- Daşıma proseslərinin idarə olunması üçün zəruri sistemlər, onların qurulması və sınanması metodları
- Texniki vasitələr, nəqliyyat texnoloji proseslərin idarə olunması və nəzarət etmə sistemləri, onların standartlaşdırılması və sertifikatlaşdırılması

3350.01 - Управление транспортными процессами
Предмет специальности «Управление транспортными процессами»: изучение закономерностей транспортных процессов и транспортно-логистических систем, совершенствование существующих технических и технологических решений в сфере управления и организации перевозочных процессов и разработка новых.
Объект специальности
Объект специальности: транспортно-логистическая система, структура и предприятия этой системы, транспортно-информационные потоки, системы управления логистикой на транспорте, различные устройства обеспечения безопасности перевозок.
1. Планирование, организация и управление транспортными потоками
2. Технология транспортных процессов
3. Развитие транспортно-логистических систем, их структуры и предприятий
4. Взаимодействие между различными видами транспорта (мультимодальные и интермодальные перевозки), межгосударственное сотрудничество в организации перевозок
5. Транспортно-экспедиционные работы, логистика и сервис
6. Системы и методики обеспечения безопасности дорожного движения
7. Необходимые системы управления транспортными процессами, методы их построения и испытания
8. Технические средства, системы управления и контроля транспортных технологических процессов, их стандартизация и сертификация