3352.01 – Hava nəqliyyatının istismarı
“Hava nəqliyyatının istismarı” ixtisası­nın məzmunu aviasiya texnikasının təyi­natı üzrə istifadə, istifadəyə hazırlıq, texniki və texnoloji xidməti, təmiri, nəql edilməsi, saxlanılması, hesabdan silinməsi və utiliza­siya­sı proseslərinin səmərəliyinin və key­fiy­­yə­tinin artırılması, hava nəqliyyatı ob­yekt­­­lərinin texniki-istismar xüsusiy­yət­lə­rinin təkmilləşdirilməsi üzrə kom­pleks problem və məsələlərdən ibarət­dir.
Tədqiqat obyektləri
1. Hava gəmiləri, aviasiya mühər­rik­ləri, hidromexaniki sistem­lər, avio­ni­ka, elektrik avadanlıqları və  hava gəmilərinin digər funksional sis­tem­­ləri, yerüstü aviasiya texnika­sı.
2. Aviasiya texnikasının texnoloji, texniki xidməti və təmiri ilə əsaslı məşğul olan aviasiya müəssisələri.
Göstərilən ixtisasın elmi-paktiki əhəmiyyəti uçuşların təhlükəsizliyinin və hava gəmisinin rəqabət qabiliy­yə­ti­nin, hava nəqliyyatının istismarının səmərə­lili­yi­nin artırılması üzrə yeni vasitə, texno­lo­giya və üsulların işlənib hazırlanmasından ibarətdir.
1. Hava gəmiləri parkının strukturu və tərkibinin, aviaxətlər şəbəkəsinin, avia­şir­kətlərin və texniki-material təminatı sisteminin analizi və proqnoz­laş­dı­rıl­ması.
2. Uçuşların təhlükəsizliyinin təminatı vasi­tələri üzrə mühəndis – aviasiya üsullarının, aviasiya  hadisələri və insidentlərinin araşdırılması üzrə meto­do­loji əsasların işlənib hazırlanması.
3. Hava gəmilərinin və onların funksional sistem və komplekslərinin istismar səmə­rəliyinin artırılması üsullarının, avia­siya texnikasının iş prosesinin və istis­mar təminatının yerüstü vasitə­lə­ri­nin təkmilləşdirilməsi.
4. Hava nəqliyyatı obyektlərinin istismar proseslərinin idarə olunması və sistem analizi.
5. Hava nəqliyyatı obyektlərinin istis­ma­rı­nın sistem və texnoloji prosesləri, təş­ki­li forma və üsullarının tək­mil­ləş­di­ril­mə­­sinin nəzə­riy­yə və ­metodologiyası­nın inkişafı.
6. Yeni yaradılan və təmir olunmuş avia­si­ya texnikası üzrə aviasiya qay­da­la­rı­nın və tələblərin əsaslandırılması üsul­la­rının işlənməsi. Aviasiya texnikasının və hava nəqliyyatı obyektlərinin ser­ti­fi­ka­siya üsul­la­rının təkmilləşdirilməsi.
7. Aviasiya  müəssisələrinin idarə edil­mə­si və planlaşdırılması, fəaliyyət səmərə­li­yinin artırılması, hava nəqliyyatının istis­mar proseslərinin mexanik­ləş­di­ril­mə­si və  avto­mat­laşdırıl­ma­sının üsul və vasitələrinin təkmilləşdirilməsi.
8. Aviasiya texnikasının texniki xidməti və təmirinin optimal strategiyalarının, rejim və proqramlarının seçimi və əsas­lan­dı­rıl­ması.
9. Aviasiya texnikasının texniki vəziy­yə­ti­nin və metroloji təminatın diaqnostikası və proqnozunun üsul və vasitələrinin tək­mil­ləş­dirilməsi.
10. Hava nəqliyyatının istismarı sistemində həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyinin təmini və erqonomika problemlərinin tədqiqi.
11. Hava gəmilərinin istismarı prosesində uçuşa yararlılığının saxlanması və təmi­natının elmi əsaslarının və üsullarının işlənməsi.
12. Aviasiya texnikasının istismar-texniki xarak­te­ris­tikalarının səviyyəsinin qiy­mət­lən­di­ril­məsi modellərinin və  ana­li­zi üsullarının işlənməsı.
13. Aviasiya texnikasının etibarlılığının, yararlılığa nəzarətinin, istismar və təmir texnolojiliyinin artırılması usul­la­rı­nın işlənməsi.
14. Aviasiya texnikasının texniki xidmət və təmirinin optimal sistemlərinin forma­laşdırıl­ma­sı­nın nəzəri və metodiki əsasları.
15. Aviasiya texnikasının iş qabiliyyətinin bərpası üzrə üsul və texnoloji proses­lə­rin  işlənməsi.
16. Aviasiya texnikasının istismarının idarə edilməsi proseslərinin informasiya təmina­tının üsul və vasitələrinin işlənməsi.
17. Hava nəqliyyatının istismarı zamanı resursqoruyucu və ekoloji təmiz texno­lo­giyaları­n  işlənməsı.
18. Hava gəmilərinin uçuş yararlılığı sərhəd­lərinin və onların gözlənilən istismar şəraitinin genişləndirilməsinin elmi əsaslarının və üsullarının işlən­məsı.
19. Hava nəqliyyatı obyektlərinin resurs­la­rının və xidmət müddətinin müəyyən edilməsi və artırılması nəzəriyyəsinin, meto­do­lo­gi­ya­sının və praktikasının inkişaf etdirilməsi.
20. Aviasiya heyətinin hazırlıq, yenidən hazırlıq, ixtisasartırma, sertifikatlaş­dır­ma sistemi­nin təkmilləşdirilməsi.
21. Hava nəqliyyatının icazəsiz müdaxilə­dən mühafizəsinin sistem və üsullarının işlənməsi.
3351.01 – Naviqasiya və havada hərəkətin idarə edilməsi
3324.04 – Yerüstü komplekslər, buraxılış ava­dan­­lıq­la­rı, uçan aparatların və onların sis­tem­lərinin istismarı

3352.01 - Эксплуатация воздушного транспорта
По своему содержанию, специальность "Эксплуатация воздушного транспорта" представляет собой комплекс проблем и вопросов по повышению эффективности и качества процессов эксплуатации, подготовки к эксплуатации, технического и технологического обслуживания, ремонта, транспортировки, хранения, списания и утилизации авиационной техники по назначению, совершенствованию технико-эксплуатационных характеристик объектов воздушного транспорта.
Объекты исследования
1. Воздушные суда, авиационные двигатели, гидромеханические системы, авионика, электрооборудование и другие функциональные системы воздушных судов, наземное авиационное оборудование.
2. Авиационные предприятия, занимающиеся, главным образом, технологическим, техническим обслуживанием и ремонтом авиационной техники.
Научно-практическая значимость данной специальности заключается в разработке новых средств, технологий и методов повышения безопасности полетов и конкурентоспособности воздушных судов, эффективности авиаперевозок.
1. Анализ и прогнозирование структуры и состава парка воздушных судов, авиационной сети, авиакомпаний и логистической системы.
2. Разработка методологических основ изучения технических методов обеспечения безопасности полетов, авиационных происшествий и инцидентов.
3. Совершенствование методов повышения эффективности эксплуатации летательных аппаратов и их функциональных систем и комплексов, рабочего процесса летательных аппаратов и наземных средств обеспечения.
4. Управление и системный анализ процессов эксплуатации объектов воздушного транспорта.
5. Разработка теории и методики совершенствования системно-технологических процессов, организационных форм и методов эксплуатации объектов воздушного транспорта.
6. Разработка авиационных правил и методики обоснования требований, предъявляемых к вновь создаваемым и ремонтируемым воздушным судам. Совершенствование методов сертификации авиационной техники и средств воздушного транспорта.
7. Управление и планирование авиационных предприятий, повышение эффективности деятельности, совершенствование методов и средств механизации и автоматизации процессов эксплуатации воздушного транспорта.
8. Выбор и обоснование оптимальных стратегий, режимов и программ технического обслуживания и ремонта авиационной техники.
9. Совершенствование методов и средств диагностики и прогноза технического состояния авиационной техники и метрологического обеспечения.
10. Исследование проблем обеспечения безопасности жизнедеятельности и эргономики в системе эксплуатации воздушного транспорта.
11. Разработка научных основ и методов поддержания и обеспечения летной годности в процессе эксплуатации воздушных судов
12. Разработка моделей и методов анализа оценки уровня эксплуатационно-технических характеристик авиационной техники.
13. Разработка методов повышения надежности, контроля пригодности, технологии эксплуатации и технического обслуживания летательных аппаратов.
14. Теоретико-методические основы формирования оптимальных систем техобслуживания и ремонта авиационной техники.
15. Разработка методов и технологических процессов восстановления авиационной техники.
16. Разработка методов и средств информационного обеспечения процессов управления эксплуатацией авиационной техники.
17. Разработка ресурсосберегающих и экологически безопасности технологий при эксплуатации воздушного транспорта.
18. Разработка научных основ и методов расширения границ летной годности воздушных судов и условий их предполагаемой эксплуатации.
19. Разработка теории, методики и практики определения и повышения ресурса и срока службы объектов воздушного транспорта.
20. Совершенствование системы подготовки, переподготовки, повышения квалификации, аттестации авиационного персонала.
21. Разработка систем и методов защиты воздушного транспорта от несанкционированного вмешательства.
3351.01 - Навигация и управление воздушным движением
3324.04 - Эксплуатация наземных комплексов, стартового оборудования, летательных аппаратов и их систем