3311.02 – Təbii mühitə, maddələrə, materiallara və məmulatlara nəzarət cihazları və üsulları
“Təbii mühitə, maddələrə, materiallara və məmulatlara nəzarət cihazları və üsulları” – elm və texnikanın təbii mühitə, maddələrə, materiallara və məmulatlara analitik və zədə­siz nəzarət metodlarının elmi əsaslarının yara­dıl­ması, göstərilən obyektlərə təkmil­ləş­di­ril­miş xarakte­ris­tika­lara malik ekoloji, analitik və zədəsiz nəzarət cihaz, vasitə və sistem­lə­ri­nin işlənməsi və tətbiqi ilə məşğul olan sahəsidir. Xalq təsərrüfatı üçün bu ixtisasın elmi və texniki prob­lem­lərinin həllinin əhə­miy­­yəti məhsulun və təbii mühitin key­fiy­yə­tinin artırılması, texno­gen obyektlərin təh­lükə­siz­li­yi­nin və onların xid­mət müddət­lə­ri­nin artırılması, avtomat­laş­dı­rıl­mış istehsal proses­lərinin genişlən­diril­mə­sin­dən ibarətdir.
1. Təbii mühitə, maddələrə, materiallara və  məmulatlara analitik və zədəsiz nəza­rə­ti­n yeni metodlarının elmi əsas­lan­dı­rıl­ma­sı və mövcud metodların təkmilləşdirilməsi.
2. Nəzarət obyektlərinin xüsusiyyətləri nəzə­rə alın­maqla analitik və zədəsiz nəzarət sistemi, cihaz­ları, vasitə və elementlərinin layihə­lən­di­ril­məsi və hesabatı metodları­nın optimal­laş­dı­rıl­ma­sı və işlənməsi.
3. Təbii mühitə, maddələrə, materiallara və mə­mulatlara prototiplərlə müqayisədə daha üstün xarakteristikalara malik nəzarət cihaz, vasitə və sistemlərinin işlənməsi, tətbiqi və sınaqları.
4. Təbii və texnogen obyektlərin ekoloji moni­to­rin­qinin lokal, regional və qlobal sistemləri üçün metodiki, texniki, cihaz və  informasiya təminatının işlənməsi.
5. Təbii mühitə, maddələrə, materiallara və mə­mu­latlara nəzarət cihaz və vasitələrinin met­ro­loji təminatının işlənməsi, cihazların metroloji xarakteristikalarının optimal­laş­dı­rılması.
6. İnformativ siqnalların emalı proseslərinin alqo­ritmik və proqram-texniki təminatı­nın işlən­məsi və nəticələrin nəzarət cihaz və vasitə­lərində verilməsi, nəzarət cihaz­la­rı­nın avtomatlaşdırılması.
7. Nəzarət cihaz və vasitələrinin istismar pro­se­sin­də informativ və metroloji etibar­­lığının artırı­lması metodları, nəzarət cihaz­la­rı­nın diaqnostikası.

3311.02 - Приборы и методы контроля природной среды, веществ, материалов и изделий
“Приборы и методы контроля природной среды, веществ, материалов и изделий” представляет собой отрасль науки и техники, которая занимается созданием научных основ аналитических и безвредных методов контроля природной среды, веществ, материалов и изделий, разработкой и внедрением в указанные объекты приборов, средств и систем экологического, аналитического и безаварийного контроля с улучшенными характеристиками.Значение решения научно-технических задач по данной специальности для народного хозяйства заключается в повышении качества продукции и природной среды, повышении безопасности техногенных объектов и срока их службы, расширении автоматизированных производственных процессов.
1. Научное обоснование новых методов аналитического и безаварийного контроля природной среды, веществ, материалов и изделий и совершенствование существующих методов.
2. Проектирование и оптимизация аналитических и безотказных систем управления, приборов, инструментов и элементов с учетом характеристик объектов управления.
3. Разработка, применение и испытания устройств, средств и систем управления в природной среде, веществ, материалов и изделий с улучшенными характеристиками по сравнению с прототипами.
4. Разработка методического, технического, аппаратного и информационного обеспечения для локальных, региональных и глобальных систем экологического мониторинга природных и техногенных объектов.
5. Разработка метрологического обеспечения приборов и средств контроля природной среды, веществ, материалов и изделий, оптимизация метрологических характеристик приборов.
6. Разработка алгоритмического и программно-технического обеспечения процессов обработки информационных сигналов и выдачи результатов в устройствах и средствах управления, автоматизация средств управления.
7. Методы повышения информативной и метрологической надежности приборов и средств управления в процессе их эксплуатации, диагностика приборов управления.