TƏLƏBƏ YARADICILIQ EVİ
Milli Aviasiya Akademiyasının (MAA) Tələbə Yaradıcılıq Evi gənclərdə yaradıcı potensialın aşkarlanması və inkişaf etdirilməsi, mühəndis hazırlığında layihələndirmə, istehsal, sınaq və istismar texnologiyalarının tətbiqi, praktik işləmək bacarıqlarının əldə edilməsi, nəzəri biliklərin təcrübədə möhkəmlənməsi, yoxlanılması və təsdiqlənməsi məqsədilə yaradılmışdır.
Tələbə Yaradıcılıq Evi 2018/2019-cu tədris ilində layihələndirilmiş və inşa edilmiş, 2020-ci ildə istifadəyə verilmişdir. Burada tələbələrin praktik çalışması üçün müasir avadanlıq, dəzgah, cihaz və alətlər, müxtəlif təyinatlı element bazası ilə təchiz olunmuş mexanika, avionika, elektrik və elektronika tədris emalatxanaları, anqar, layihələr üzərində işləmək üçün zəruri şərait, təcrübi istehsalat sahəsi yaradılmışdır. 2020-ci ildən başlayaraq MAA-nın Tələbə Yaradıcılıq Evində «Azərkosmos» ASC, «SilkWay Holding», «Sinam» və «İntelPro» şirkətləri ilə birlikdə aerokosmik sahəyə aid olan layihələr, o cümlədən tələbələrin və gənc tədqiqatçıların Startap layihələri üzərində işlər yerinə yetirilir.
Bu işlər əsasən təyyarə, kopter və peyk tipli müxtəlif təyinatlı pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA), reaktiv mühərriklərin, enerji qurğularının, məsafədən idarəetmə, avtopilot, stabilləşdirmə, naviqasiya, lokasiya, radioəks-təsir, həmçinin obyektin tanınması, video monitorinq və digər sistemlərin layihələndirilməsi, istehsal və sınaq texnologiyalarının işlənməsi istiqamətində aparılır. Eyni zamanda burada tələbələr, təklif etdikləri yeni layihələr üzərində işləmək imkanlarına malikdirlər.
Layihələr ən müasir texnoloji yanaşma ilə yerinə yetirilir, tələbələr qabaqcıl metodlar, materiallar və layihələndirmə üsulları, xüsusi proqram paketləri, 3D, CAD/CAE/CAM və bir sıra digər müasir texnologiyalardan istifadə imkanlarına malik olurlar. Tələbə Yaradıcılıq Evi MAA-nın Aviamodelçilik laboratoriyası, Elmi Tədqiqat Nəqliyyat və Aviakosmik Problemləri İnstitutu, istehsalat sahəsi, ixtisas kafedraları ilə birgə fəaliyyət göstərir.
Tələbə Yaradıcılıq Evi həm tələbələr, həm də MAA-nın AAQ 147/66 tələbləri əsasında fəaliyyət göstərən Texniki Xidmət Məktəbinin B1 (texnik-mexanik) və B2 (texnik-avionik) kurslarının dinləyiciləri üçün ilkin praktik məşğələ bazasıdır. MAA-nın Tələbə Yaradıcılıq Evinin genişləndirilməsi, yeni və perspektiv layihələrdə daha çox tələbələrin iştirakının təmin edilməsi istiqamətində işlər prioritet təşkil edir və mütəmadi olaraq davam etdirilir.

ДОМ ТВОРЧЕСТВА СТУДЕНТОВ
Дом творчества студентов Национальной Академии Авиации создан с целью выявления и развития творческого потенциала молодежи, внедрения в инженерную подготовку технологий проектирования, производства, испытаний и эксплуатации, приобретения навыков практической работы, закрепления, проверки и подтверждения теоретических знаний на практике.
Дом творчества студентов спроектирован и построен в 2018/2019 учебном году, сдан в эксплуатацию в 2020 году. Здесь созданы учебные мастерские по механике, авионике, электрике и электронике, оснащенные современным оборудованием, станками, приборами и инструментами для практической работы студентов, элементной базой различного назначения, ангар, необходимые условия для работы над проектами, опытно-производственная зона. Начиная с 2020 года, в Доме творчества студентов НАА совместно с ОАО «Азеркосмос», компаниями SilkWay Holding, Sinam и IntelPro ведется работа над проектами в аэрокосмической сфере, в том числе стартап-проектами студентов и молодых исследователей.
Эти работы, главным образом, направлены на разработку технологий проектирования, производства и испытаний беспилотных летательных аппаратов различного назначения, реактивных двигателей, энергоустановок, систем дистанционного управления, автопилота, стабилизации, навигации, радиолокации, радиоэлектронной борьбы, а также распознавания объектов, видеомониторинга и других. В то же время, студенты здесь имеют возможность работать над своими новыми предлагаемыми проектами.
Проекты реализуются с использованием самых современных технологических подходов, а студентам доступны передовые методики, материалы и методы проектирования, специальные программные пакеты, 3D, CAD/CAE/CAM и ряд других современных технологий. Дом творчества студентов функционирует совместно с Лабораторией авиамоделирования НАА, НИИ транспорта и авиакосмических проблем, а также с производственным участком, спецкафедрами.
Дом творчества студентов - это база начальной практической подготовки как для студентов, так и для слушателей курсов подготовки авиационных техников категорий В1 (техник-механик) и В2 (техник-авионик) Школы технического обслуживания НАА, действующей в соответствии с Авиационными Правилами Азербайджана АПА 147/66. Работы по расширению Дома творчества студентов НАА, обеспечению участия большего числа студентов в новых и перспективных проектах являются приоритетными и регулярно продолжаются.